ЕКЗОМ - ЛеоГен
 

Екзом — це частина геному людини, яка кодує білок, тобто містить в собі спеціальні інструкції, які забезпечують фунціональність клітин. У людини екзом становить близько 1,5% геному.

Протеїни (білки) кодуються генами. А гени складаються з двох основних компонентів, екзонів та інтронів. Екзони містять нуклеотиди, які безпосередньо кодують білки, тоді як інтрони – не кодують білки. Уся сукупність усіх екзонів усіх генів у геномі називається екзомом. Вчені,які досліджують геном розробили методи, які дозволяють їм секвенувати екзом геному, оскільки 85 % усіх генетичних варіантів, які повʼязані із захворюваннями можна знайти в екзомі. 

На сьогодні описано більше 20000 генів, але лише для 6000 встановлено зв’язок генотип-фенотип. Секвенування усіх цих 6000 генів утворюють клінічний екзом та саме його виконання пропонується секвенуванні екзому.

Кому рекомендовано призначати WES (whole exome sequencing):

– згідно ACMG рекомендацій, WES, як тест першої лінії, потрібно призначати дітям з вадами розвитку, когнітивними та інтелектуальними порушеннями.  

– якщо прояв симптомів неспецифічний

– якщо причину не встановлено  під час інших тестувань (панелей тестувань певних розладів та ін. молекулярно-генетичних досліджень)

– якщо всі необхідні гени не охоплюються однією панеллю тестів. 

 

Переваги виконання секвенування екзому.

Якщо ваш лікар дізнається, що у вас є генетичний варіант, який тісно пов’язаний із захворюванням серця, то може порадити проактивний план лікування, який зосереджуватиметься на здоровій для серця їжі,  звичках та способу життя. Новонароджена дитина або дитина з генетичним вродженим дефектом може отримати спеціалізоване лікування на ранньому етапі життя.

 

Потенційні ризики:

В основному це психоемоційні ризики. Оскільки весь досліджується весь екзом, можна виявити так звані «вторинні знахідки». Це може бути ризик захворювання, про яке спочатку не підозрювали, або варіанти, які повʼязані з вищою схильністю  до інших захворювань, наприклад до онкологічних захворювань. 

У таких випадках потрібно попередньо проговорити з лікарем про можливі наслідки та узгодити, чи бажаєте ви знати про «вторинні знахідки» 

 

Негативні результати секвенування екзому.

Іноді буває , що через певні фактори приходить негативний результат: 

– невдало вибраний тест

– недостатньо повно описано симптоми у пацієнта

– варіант, який спричиняє порушення, неописаний та має неповну пенетрантність, тому присутній в одного з батьків

– мозаїцизм

– варіант, який спричиняє порушення, локалізований в ділянках геному, складних для прочинання

– варіант локалізований в інтронах – не кодуючих частинках (секвенування екзому охоплює лише неглибокі фрагменти інтронів від 20 до 50 п.н.)

 

У таких випадках необхідно проконсультутватися з лікарем та центром, де виконували дослідження. У деяких випадках можливе наступне скерування на  секвенування всього геному.